I víc než 30% sleva na 600 RC modelů a příslušenství. Vyberte si »

S dronem do letadla? Proč ne!

Termín dovolené, na kterou byste si rádi vzali váš dron, se neúprosně blíží. A vy stále nevíte, jakým způsobem ho zabalit? Vzít si dron do příručního zavazadla nebo ho uskladnit do velkého zavazadla, které bude odbaveno? Jak s ním projít přes letištní bezpečnostní kontroly? V tomto článku se dozvíte několik rad a tipů, které vám usnadní přepravu dronu při cestování letadlem.

Příruční zavazadlo vs. kufr

Při volbě zavazadla rozhoduje velikost dronu a velikost jeho výbavy. Určitě budete klidnější, když si dron vezmete s sebou na palubu a budete ho mít na očích. Nechat si odbavit zavazadlo s cenným obsahem je risk. Nikdy nemáte jistotu, že vaše zavazadlo neskončí v jiném letadle.
Existují příruční zavazadla určená k přepravě menších dronů jako je například DJI Phantom. V tomto případě je třeba si ověřit velikost stropního prostoru pro uskladnění příručních zavazadel, nebo prostoru pod nohami, který se liší u každé společnosti.


Společnost DJI vyrábí originální kufříky určené k přepravě dronu, ale při cestování letadlem je zbytečné na sebe upozorňovat. Zavazadlo by mělo být nenápadné především kvůli zlodějům. Při dlouhém letu je vhodné zvolit látkové zavazadlo, které se přenáší lépe než kufřík.  Vhodný obal pro přepravu vašeho dronu si můžete vybrat zde: Přepravní obaly pro drony


Pro přepravu a odbavení větších dronů, jako jsou například DJI Inspire 1, Yuneec Typhoon, nebo Freefly Alta se určitě vyplatí použít kufr na kolečkách. Před odletem je opravdu důležité si zkontrolovat rozměry zavazadel, které si můžete vzít s sebou na palubu letadla a limity pro odbavení zavazadel. Například větší drony typu DJI Inspire nebo Yuneec Typhoon je lepší odbavit, než riskovat to, že na palubě letadla zjistíte, že drony přesahují rozměry palubního prostoru pro zavazadla. 

Nejlepším řešením je kombinace obou variant. Části dronu, jako například tělo dronu, kryty rotorů, rotorové listy a vysílač ponecháme v odbaveném zavazadle. Do příručního zavazadla zabalíme příslušenství, které chceme mít pod dohledem (akumulátor, paměťovou kartu a kameru).

Problém jménem lithium – iontový akumulátor

V rámci letů do nebo z USA a Číny dobíjecí lithium-iontové baterie nesmí být ponechány v odbaveném zavazadle (to, které je uloženo v nákladním prostoru letadla). Nařízení se vztahuje jak na náhradní baterie, tak na takzvané externí záložní baterie.

Pro lety v rámci Evropy přeprava náhradních a externích lithiových baterií zatím není omezena (červen 2017).

Důvodem, proč letecké společnosti nedovolují přepravu těchto baterií, je riziko jejich vzplanutí.


Lithiové baterie se doporučuje přepravovat v příručním zavazadle nebo u sebe v kapse. Také se doporučuje přelepit konektor baterie lepící páskou, což zamezí případnému poškození samotného konektoru.

Odbavené zavazadlo, v kterém jsou baterie, nebude přepraveno. Cestující je tedy vyzván ihned při kontrole zavazadla rentgenem, aby baterii ze zavazadla vyjmul a vzal si ji k sobě. Regulace se vztahuje na množství a velikost náhradních či externích baterií. Nesmí se přepravovat obchodní zboží a vzorky. Baterie musí sloužit pouze k osobnímu použití. Baterie s kapacitou 101 až 160 Wh lze v příručním zavazadle či u sebe přepravovat maximálně dvě. Baterie s kapacitou pod 100 Wh nejsou limitovány.

Výpočet watthodin

Pokud nevíte, kolik watthodin (Wh) má vaše baterie, zde je návod, jak to snadně zjistit:

Napětí (5V) x kapacita baterie v ampér hodinách (13000mAh = 13Ah) = 65Wh.

Jak na bezpečnostní kontrolu

Pro urychlení nepříjemného procesu bezpečnostní kontroly vložte baterie do kontrolovaného košíku spolu s další elektronikou. S největší pravděpodobností se vás některý ze zaměstnanců zeptá na otázku, za jakým účelem přepravujete tyto baterie. Je dobré se na tuto situaci připravit. 

Dostatek náhradních dílů a příslušenství není na škodu

Při cestování s dronem je opravdu důležité předvídat i ty nejhorší situace. Již při samotné přepravě se může stát, že se některý z dílů poškodí. V takovém případě je dobré mít u sebe dostatek náhradních dílů. Ponecháním dílů v jejich originálním obalu zabráníte jejich poškození.


Vybrat přepravní obal pro dron >>


2. června 2017

Proč nakupovat u RCprofi