Poletí dron Dragonfly k saturnovu měsíci Titanu?

Po nejnovějším úspěchu orbiteru Cassini v NASA při průzkumu Titanu vznikl projekt, při kterém by mohl být vyslán dron Dragonfly k nejzajímavějším saturnovým měsícům.

Stejně jako vozidla Rovers na Mars, bude Dragonfly vyslán na průzkum Titanu. Na rozdíl od planety Mars má Titan dostatečnou atmosféru, aby umožnil hnací let po povrchu.

Tento projekt vymyslela Elizabeth Turtle, vědkyně laurelské Hopkinsovi University v Marylandu. NASA doufá, že mise Dragonfly by se mohla uskutečnit díky finančním prostředkům vytěžených z výzkumného programu Nové Hranice. Projekt Dragonfly byl předložen konferenci Lunar and Planetary Sciences v dubnu 2017. Celková odhadovaná výše nákladů na projekt činí 1 miliardu dolarů.

Od tohoto projektu se očekává, že dron dokáže poskytnout optimální možnosti prozkoumání Titanu, především díky atmosféře, která jim umožňuje letět nad povrchovými překážkami, s nimiž se mohla průzkumná vozidla Rovers potýkat. Atmosféra také chrání dron před potenciálně škodlivým UV zářením. Vzhledem k tomu, že na Zemi je asi jedna desetinná gravitace, očekává se, že Dragonfly bude moci provádět delší průzkumné mise. Ty by byly přerušovány dobami dobíjení na povrchu Měsíce s využitím jeho radioizotopového termoelektrického generátoru, který využívá teplo vznikající při rozpadu plutonia-238 pro výrobu energie dronu. Přesná podoba dronu zatím není známá. Dá se předpokládat, že bude mít více rotorů než obvyklý čtyřramenný dron - kvadrokoptéra.

Dragonfly bude vybaven systémem pro vrtání a odběr vzorků, dálkovým senzorem a spektrometrem, což mu umožní prozkoumat měsíční atmosféru, počasí a zajímavé selenologické rysy, jako jsou metanová a etanová jezera na Titanu.

Další výhodou dronu oproti průzkumným vozidlům Rovers a pomaleji se pohybujícími leteckými průzkumníky, je jeho schopnost udržovat jasný výhled na naši domovskou planetu. Dragonfly se bude pohybovat pouze v místech Titanu mířících směrem k naší planetě, aby udržel komunikaci se Zemí (s ohledem na rotaci měsíce).

Po schválení bude projekt Dragonfly spuštěn kolem roku a 2025 a samotný dron vyrazí na Titan někdy kolem roku 2030.

4. srpna 2017

Proč nakupovat u RCprofi