I víc než 30% sleva na 600 RC modelů a příslušenství. Vyberte si »

Jak vybrat autodráhu

Nevíte si rady, jakou vybrat autodráhu? Jak velkou? S jakým příslušenstvím pro autodráhy? Od jaké značky? Mechanické nebo elektronické? Jestli digitální, nebo analogovou? Záleží na mnoha faktorech. Třeba na tom, pro koho ji pořizujete. Jaké jsou vaše finanční a prostorové možnosti nebo kolik závodníků na ní bude jezdit. Podívejte se na náš přehled nejdůležitějších parametrů, které vám s výběrem pomohou.

Měřítko autodráhy

Měřítko je jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru autodráhy. Existují 2 základní měřítka – 1:32 a 1:43. Na trhu narazíte i na méně časté měřítko 1:64 a další nestandardní měřítka. Ta ovlivňují nejen konečnou velikost samotné autodráhy, ale i velikost autíček a dalšího příslušenství.

Autodráha WRC Rally of Finland 1:43

Autodráhy v měřítku 1:32

Autodráhy v měřítku 1:32 obsahují autíčka o velikosti 10–14 cm. Tratě jsou delší, šiřší, propracovanější. Obvyklá délka je od 5,5 do 7 metru. Velmi často obsahují různá křížení nebo mosty. Najdete mezi nimi levnější a jednodušší oválné tratě i dražší a složitější členité dráhy. Jelikož se jedná o standardní měřítko, najdete k nim i větší výběr doplňků a různých rozšíření. Autíčka na nich jezdí vyšší rychlostí, proto se hodí spíše pro větší děti, teenagery a dospělé. Zároveň vzhledem ke své délce a velikosti je nutné počítat s větším prostorem. Plocha pro rozložení autodráhy v měřítku 1:32 se liší dle jednotlivých typů (potřebný prostor je vždy uvedený u jednotlivých produktů). Rámcově je potřeba počítat s prostorem přibližně 200 × 150 cm.

Autodráhy v měřítku 1:43

Autíčka na autodráhy s tímto měřítkem mají velikost 7–9 cm. Tratě jsou kratší, užší a celá autodráha je oproti 1:32 menší. Jejich výhodou je nižší cena a také menší velikost a tím pádem menší požadavky na prostor. Délka se obvykle pohybuje od 3,5 do 5,5 metru. Potřebná plocha se pohybuje rámcově 150 × 100 cm, vejdou se tak i do menších pokojíčků. Díky pomaleji jedoucím autíčkům jsou vhodné i pro menší děti.

Stáří závodníků

Na trhu existují jednoduché mechanické autodráhy pro děti už od 1 roku. Jedná se většinou o dráhy plastové nebo dřevěné autodráhy. Nebývají nijak složitě členěné a slouží dětem k seznámení s pohybem a procvičováním motoriky. Neobsahují žádné malé kousky, které by dítě mohlo spolknout nebo vdechnout.

Pro starší děti od cca 3 do 5 let pořídíte opět ze dřeva nebo z plastu propracovanější kousky. Jejich součástí už bývají různá příslušenství a doplňky jako jsou třeba semafory, výtahy nebo garáže. I tady chybí malé součástky, které by mohlo dítě spolknout nebo vdechnout.

Bigjigs Rail Dřevěná autodráha závodní den

Až děti odrostou z těchto malých, většinou nerealistických autodráh, přichází na řadu první „opravdová” autodráha. Obecně se tyto autodráhy poháněné elektrickou energií doporučují pro děti od 6 let. Je na každém rodiči, v jakém věku se rozhodne svojí ratolesti elektrickou autodráhu pořídit. Motoricky nemají děti problém ovládat elektrické autodráhy i v nižším věku, samozřejmě pod dohledem dospělé osoby. Elektrické autodráhy vypadají jako reálný závodní okruh s opravdovými auty. Obvykle se dodávají jako kompletní sety autodráh s různým zaměřením, jako je rally nebo formule.

Mechanická nebo elektrická autodráha

Mechanická autodráha je vhodná pro menší děti, kterým pomáhá s rozvíjením motoriky a fantazie. Je vyrobená z odolného plastu nebo dřeva a bývá hodně barevná. Autíčka se většinou nepohybují sama, maximálně jim pomáhá setrvačník.

Elektrická autodráha je lepší pro větší děti. Těm pomáhá trénovat postřeh a soustředění. U těchto autodráh se setkáme s dvěma možnostmi napájení. Napájení pomocí baterií, kdy nejste závislí na elektrickém proudu ze sítě, ale na druhou stranu musíte měnit baterie. A autodráhy se síťovým adaptérem, na kterých můžete jezdit tak dlouho, jak půjde elektrický proud. Elektrické autodráhy se dále dělí na 2 kategorie – dráhy analogové a digitální.

Analogová nebo digitální autodráha

Starším a používanějším typem autodráh jsou dráhy analogové. Na těch závodili už naši tatínkové a maminky. Autíčka pro autodráhy ovládaná jednoduchým ovladačem jezdí každé po své vlastní dráze. Snadno se ovládají a jsou tak vhodné i pro menší děti. Jejich rychlost roste nebo klesá podle síly stisku tlačítka na ovladači. Součástí bývají různé zatáčky a křížení. Záleží tak jenom na vás, jaký tvar bude mít ten váš závodní okruh. Nevýhodou je, že na těchto autodráhách si zajezdí maximálně dva závodníci současně.

Na novějších digitální autodráhách se autíčka mohou navzájem předjíždět a na křižovatkách stiskem tlačítka měnit tratě, po kterých jedou. Závody na nich jsou tedy určitě zajímavější a víc napínavé. K těmto autodráhám existuje nepřeberné množství traťových dílů pro autodráhy a rozšíření, například Bluetooth, rovina nebo boxová ulička s reálným úbytkem paliva a jeho doplňováním v boxech. Výhodou je možnost bezdrátového ovládání. Na trati se může najednou pohybovat větší množství autíček. Je to tedy ideální závodní autodráha.

Analogová autodráha

Materiál autodráhy

Na výrobu autodráh se používá dřevo, plast i kov. U autodráh pro nejmenší, můžete najít různé doplňky z papíru nebo molitanu. Autodráhy pro nejmenší děti se vyrábí z plastu nebo ze dřeva. Autodráhy pro větší děti, teeneagery a dospělé se také vyrábí z plastu, drážky ve kterých na nich jezdí autíčka jsou kovové.

Cena autodráhy

Ceny elektrických autodráh se pohybují od pár stokorun až po tisíce. Důležité je tedy dobře zvážit, pro koho dráhu kupujete. Pro menší děti jsou lepší mechanické dráhy, buď levnější plastové nebo o něco dražší dřevěné, které však šetří životní prostředí, jelikož jsou vyrobené z obnovitelných zdrojů. U těch větších už pak záleží na tom, jaké jsou vaše finanční možnosti, kolik vás bude jezdit, případně jestli budete chtít dokupovat různá traťová rozšíření pro autodráhy nebo příslušenství pro autodráhy.

Autodráha Autodráha Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 4v1 1:43

Značka

Důležitým parametrem je v neposlední řadě i značka autodráhy. Pokud si koupíte méně kvalitní autodráhu, bude sice levnější, ale bude těžké na ni sehnat náhradní díly nebo rozšíření. U renomovanější značek toto nebude problém. U levných neznačkových autodráh často bývá problém s funkčností, jelikož na sebe jednotlivé traťové díly špatně doléhají, kvůli čemuž dochází k přerušení kontaktů a autodráha přestává být funkční.V naší nabídce naleznete pouze prověřené značky, u kterých se vyskytnou zmíněné problémy opravdu výjimečně.

Mezi nejznámější značky elektrických autodráh patří:

Autor článku: Tým RCprofi


28. srpna 2023

Proč nakupovat u RCprofi