Dnes 26. dubna budeme na prodejně jen do 15:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

Jak létat s dronem v zimě

Rádi byste si nafotili svým dronem snímky zasněžených hor, nebo plánujete sestříhat video z lyžování ? Nemějte strach zabalit si s sebou na výlet do zimní krajiny svůj dron. Poradíme vám, jak létat co nejbezpečněji i v teplotách, při kterých mráz štípe do každé nechráněné části těla. V manuálu k vašemu létajícímu stroji se většinou dočtete, že dron je určen pro provozování za teploty max. 0 °C. Kde se tedy všude na internetu berou ty nádherné záběry?




Baterie v teplém pelíšku

Je všeobecně známo, že teploty pod bodem mrazu jsou jedním z největších nepřátel každého akumulátoru. V autě, telefonu i v dronu. Velmi zásadním způsobem snižují její výdrž a spolehlivost. Většina dronů je napájena li-pol akumulátory, které v chladném počasí nefungují optimálně. V první řadě tedy budete muset dodržovat některé postupy pro ohřívání a skladování baterií vašeho dronu. V chladném počasí se chemické reakce, které probíhají v jednotlivých článcích akumulátoru mohou zpomalit, což snižuje jejich celkovou kapacitu. Pokud v létě plně nabitá baterie poskytne 25 - 30 minut letového času, tak v chladnějším počasí může letová doba klesnout na 10 - 15 minut, nebo i méně. Baterii tedy nabíjejte do plné kapacity těsně před odjezdem do lokace. Provozní teplota akumulátoru by totiž neměla klesnout pod 8 °C, což se může zdát v mrazivém počasí jako neřešitelný problém. Pokud má však vložená baterie pokojovou teplotu 18 - 22 °C, snadno jí udržíte v dobré kondici. Proto baterii při pohybu v terénu noste na nějakém teplém místě. Dobře poslouží náprsní kapsa nebo teplý interiér vašeho automobilu. Do dronu baterii vkládejte až těsně před vzletem a hlavně zahřátou. Hned po nastartování rotorů dochází k jejímu dalšímu zahřívání. Nechte tedy dron chvíli viset ve vzduchu a teprve potom se vydejte dále. Například v aplikaci DJI GO můžete v nastavení ukazatele "Battery Temperature" vidět, že i v chladném počasí bude její teplota velmi rychle po startu na hodnotě např. 30 °C.




Bezpečnost na 1. místě

Vždy platí zásada, že v zimních podmínkách se létá v menším perimetru a s větší opatrností než za teplého počasí. A pokud nechcete přijít o svůj dron nebo baterii, určitě nelétejte v teplotách pod - 10 °C. Zde už hrozí značné riziko problému s baterií vlivem různých výkyvů, jelikož akumulátor nemusí pracovat optimálně. Neriskujte tedy zbytečně!


Riziko při teplotě okolo 0 °C a zvýšené vlhkosti

Při této kombinaci teploty a zvýšené vlhkosti na vás číhá značné nebezpečí. Za těchto podmínek se může na vrtulích kondenzovat vlhkost a vznikat tak nepříjemná námraza. Pokud bude námraza velmi silná, může dojít až k pádu dronu. Sledujte proto i vlhkost vzduchu. Ideální je slunečné počasí a teploty těsně pod bodem mrazu. A hlavně vezměte na vědomí, že baterie nejsou jen v dronu, ale i ve vysílači, tabletu, nebo telefonu. I tato zařízení a jejich akumulátory se snažte udržet v teple do poslední chvíle před vzletem.




Myslete i na sebe

Každý, kdo někdy řídil dron ve větrném a chladném počasí, ví, jak mráz dokáže potrápit nejen vaše prsty. Myslete proto i na sebe, vhodně se oblékněte a pořiďte si rukavice, které vás ochrání před zimou a zároveň umožní pohodlné ovládání řízení a dotykového displeje. Na trhu je dostatek rukavic pro fotografy, které mají na ukazováčku nebo všech prstech našité plošky z kovových vláken pro ovládání dotykových obrazovek. Díky nim budou vaše ruce v teple a zároveň můžete plnohodnotně ovládat jak vysílač, tak dotykové zařízení (mobilní telefon, tablet, displej vysílače). V naší nabídce naleznete například tento typ: Rukavice pro dronaře

Autor článku: Tým RCprofi

22. února 2021

Proč nakupovat u RCprofi