I víc než 30% sleva na 600 RC modelů a příslušenství. Vyberte si »

Přestavba RC auta Tatra 603 od značky Abrex

Padla nám do oka poctivá práce nadšeného modeláře Romana Hanela, který dělá úpravy a přestavby RC modelů. Pro další přestavbu si vybral RC auto Tatra 603 od české značky Abrex. Roman sepsal krátkou reportáž z celé úpravy. Podívejte se, jak přestavba probíhala a jak to celé dopadlo.


Upravená Tatra 603 v západu slunce

Po svojí poslední úpravě RC modelu traktoru John Deere 9620RX jsem chtěl zkusit předělat nějaký model, se kterým bych si mohl kdykoliv jen tak zajezdit.

Vybral jsem si značku Tatra, protože ji na akcích není moc vidět. Hlavou se mi začaly honit různé nápady a možnosti úprav. Mám rád černou barvu. Moje první myšlenky proto směřovaly k pohřebnímu vozu.

Model auta Tatra 603, který jsem měl k dispozici, se ale pro tyto účely nepoužíval a tak jsem si nakonec vybral vládní vozidlo, které měl ve svojí prezidentské garáži zaparkované Gustav Husák.

První věc, kterou jsem udělal, když mi model dorazil, byla výměna veškeré elektroniky. Model dostal nový regulátor, přijímač a servo řízení. Zůstal pouze motor.


Elektronika – upravená Tatra 603

Následovala světla. Ta teď svítí pomocí pomocí teple bílých LED diod, které se ovládají přes přijímač Arduino Nano.


Přední světla – upravená Tatra 603

Auto sice má obrysová, dálková i couvací světla, ale jako správnému detailistovi mi to nedalo a protože Tatra měla na B-sloupcích poziční světla, musel jsem vyrobit i tato. Vybrousil jsem je z poloprůhledného plastu a rozdělil je pomocí barvy na bílou a červenou část. Potom jsem do karoserie vyvrtal dírku o průměru 1 mm, za ni připojil SMD diodu a zvenku přilepil vybroušenou „pozičku“.


Poziční světlo – upravená Tatra 603

Další na řadě byla mlhová světla, která jsem objednal na německém e-shopu. Ta jsem pro autentičnost nabarvil průhlednou žlutou barvou, samozřejmě zevnitř, aby povrch zůstal dokonale hladký.


Mlhovky – upravená Tatra 603

Nejvíc viditelné jsou ale moje úpravy zvenčí modelu. První proměnou prošly disky. Ty jsem nastříkal lesklou černou barvou, nachromoval poklice a na pneumatikách namaloval typický bílý pruh. Tyto úpravy úplně změnily vzhled auta.


Upravená Tatra 603 pohled z boku

Další nutnou úpravou byly držáky na vlaječky, bez kterých se žádný vládní automobil neobejde. Ty jsem vyrobil ze špiček propisek. Vlajky jsou vytištěné na bavlněnou látku, kterou jsem upevnil na dlouhé špendlíky


Upravená Tatra 603 vlaječky

Trošku jsem musel pozměnit i nárazníky. Ty jsem také nastříkal leskou černou barvou a pochromoval. Gumové dorazy na nich jsem pak pro změnu nastříkal matnou černou.


Upravená Tatra 603 – nalakované nárazníky

Nezapomněl jsem ani na veteránskou SPZ, kterou jsem pro jistotu zalil do UV pryskyřice. Výfuky jsem vyrobil pomocí dvou mosazných trubek, které jsem připevnil k zadní části podvozku a nalakoval je barvou v odstínu „Vypálený kov“. Nakonec jsem celou karoserii opatřil keramickým voskem.


Upravená Tatra 603 – výfuky

Pokud vás zajímá víc, mrkněte na moji stránku na Facebooku Custom Clear Design, kde najdete další informace, fotky i moje další úpravy.

Závěrem bych chtěl poděkovat RCprofi.cz za tuto příležitost, moc si toho cením.Tatra 603 před a po přestavbě
Tatra 603 před přestavbou Tatra 603 po přestavbě

Tatra 603 před a po přestavbě

Autor článku: Roman Hanel


13. července 2023

Proč nakupovat u RCprofi