10% SLEVA na VŠE. Jen do pondělí 22. dubna. Kód: RCSTART10.

Recenze dronu Syma X30

Syma X30 je volnočasový RC dron, který je určený především pro začátečníky a mírně pokročilé letce. Protože tento dron je jedním z nejpopulárnějších ve své kategorii, přinášíme vám podrobnou recenzi, ve které rozebereme vlastnosti Symy X30, jeho klady, zápory a dron na závěr celkově zhodnotíme.


Dron Syma X30

Skvělý poměr cena a výkon

Drony Syma, mimo další RC produkty, patří mezi jedny z nejoblíbenějších hobby dronů na světě. Značka Syma v posledních několika letech vytváří obrovský progres v technologiích výroby a díky tomu dodává na trh drony ve skvělém poměru cena a výkon. Pokud vybíráte levnější hobby dron, který toho hodně umí, pak je dron Syma tou správnou volbou. Drony Syma se navíc pyšní titulem nejprodávanější značky dronů v ČR.

Co dron Syma X30 umí?

Dle informace výrobce je dron vybavený mnoha vlastnostmi: GPS systém, optická stabilizace pozice, dvě kamery, z nichž jednu můžete ovládat pomocí vysílače i za letu, bezkartáčové motory, sklopná ramena, ovládání gesty a mnoho dalšího, co si v průběhu článku detailně popíšeme.


Dron Syma X30

Otevíráme balení

Balení samotné je rozdělené do dvou částí. V jedná najdeme nabíječ, akumulátor, náhradní rotorové listy a kryty vrtulí. V druhé pak samotný dron, společně s vysílačem a manuálem. Vše vybalujeme a dáváme nabíjet, abychom se mohli co nejdříve podívat do vzduchu. Výhodou je vysílač s integrovanou baterií, díky kterému máme o starost méně, protože s sebou nemusíme nosit tužkové baterie.

Co se týče konstrukce dronu, ta na první dojem nevypadá nijak bytelně, ale opak je pravdou. Vysílač i model jsou z odolných materiálů, díky kterým si poradí s kolizemi. Doporučujeme se nárazům ale vyhýbat, protože obzvlášť rotory jsou na nárazy do překážek u všech vrtulových modelů nebo dronů poměrně náchylné.


Dron Syma X30 v letu

A letíme

Vše máme nabito, do chytrého telefonu stahujeme aplikaci Syma Air a vyrážíme ven. Zapínáme vysílač i dron, spárujeme je a pomocí zmíněné aplikace se k dronu X30 připojíme. Po připojení zjišťujeme, že chytáme obraz tak, jak máme. Vše je tedy připraveno a my můžeme přidat plyn a vzlétnout.

Ve vzduchu jako doma

Po obloze se model pohybuje opravdu lehce a přesně poslouchá pokyny vysílače. Díky GPS systému a optické stabilizaci pozice (funkce Optical flow) se mu celkem daří držet svou polohu a „viset“ tak na místě. Zásluhou těchto vlastností se X30 dokáže automaticky vrátit na místo svého vzletu (Home-return), obkroužit zvolený objekt (circle flight) či zvolený objekt sledovat.


Vysílač k dronu Syma X60

Z jeho dalších funkcí určitě přijde vhod ovládání gesty, kdy pomocí předurčených gest ruky můžete dronu zadávat jednoduché pokyny, jako je pořízení fotografie, či natočení videa. Dále je zde možnost naplánování letu (Waypoint flight), kdy nastavíte jednotlivé body, kterými dron posléze proletí, a také funkci nakreslení trasy (Flight plan), kdy na telefonu nakreslíte trasu letu a dron ji vykoná.

Zmínit také musíme i funkci Start / přistání jedním tlačítkem, kdy se buď dron po aktivování této funkce vznese cca do 1,5 metru výšky, či, v případě letu, přistane na zem. „Klasikou“ je headless mód či automatické přistání při nízkém napětí akumulátoru.


Vysílač k dronu Syma X60


Protože s dronem létáme poprvé, máme dron nastavený v začátečnickém módu, kdy je omezená jeho rychlost a výchylky. S tím se pojí i možnost nastavit si virtuální „ohradník“, za který se dron nedostane a to v radiusu 30, nebo 100 metrů.

Protože je ovládání opravdu jednoduché, dlouze stiskneme a podržíme pravý joystick a tím přepínáme do módu pro pokročilé piloty. Dron je najednou mnohem rychlejší, má i větší výchylky, avšak snadná ovladatelnost zůstává zachováná a tak se nemusíme bát toho, že by dron skončil na „kousky“.

A co kamera?

Hlavní funkcí dvou kamer je především optická stabilizace a možnost mít živý přenos z dronu a tak i o něco lepší přehled, kde se dron nachází, což má vliv i na samotou ovladatelnost. Spodní kamera má rozlišení FHD a přední kamera 4K, u té je navíc možnost horizontálního ovládání za letu. Kvalita videa je pak vzhledem k nižší hodnotě Mpx a datového toku přímo úměrná ceně dronu.

Profesionální video záběry z dronu Syma X30 pravděpodobně nevykouzlíte, ale pro děti a méně náročné uživatele je kvalita dostačující. Ovšem co se týče fotografií, ty dron za dobrého světla dokáže zachytit v uspokojující kvalitě. Záznamy se pak ukládají na paměťovou kartu vloženou do dronu.


Podvozek dronu Syma X30

Technické specifikace

Ač výrobce uvádí výdrž až 27 letových minut, skutečnost je o něco nižší. I proto je vhodné mít u sebe další akumulátor(y), které dobu provozu dokáží prodloužit a které máme v nabídce. Výměna akumulátoru za jiný je otázka několika sekund. Výhody tohoto dronu jsou: čtyři složitelná ramena, díky kterým je opravdu kompaktní, vysílač na frekvenci 2,4 GHz s dosahem okolo 350 metrů a dosah přenosu obrazu, který je okolo 300 metrů.

Velikost dronu Syma X60 vzhledem k ovladači

Po letu

S modelem jsme nalétali něco přes hodinu čistého času. Dron skvěle reagoval na pokyny vysílače a tak byla manipulace s ním opravdu jednoduchá. Vyzkoušeli jsme i jeho funkce, které jsou na dron této kategorie nadstandardní a zároveň velmi dobře fungují. Dron si poradí i s větším větrem a ovladatelnost se nijak nezhorší ani v případě, že se nacházíte na místě, kde dochází k rušení signálu GPS.

Co nás potěšilo je cena, ovladatelnost, letové vlastnosti a odolnost. Malé mínus pak dáváme občasnému vypadnutí signálu GPS (spíše chyba prostředí, než dronu) a době letu.

Závěr

Dron Syma X30 je aktuálně tou nejlepší volbou ve své cenové kategorii. Má mnoho nadstandardních funkcí, je snadno ovladatelný, skladný a odolný. Pokud tedy přemýšlíte o svém prvním venkovním hobby dronu, Syma X30 je tu právě pro vás.


Autor článku: Tým RCprofi

19. května 2023

Proč nakupovat u RCprofi