I víc než 30% sleva na 600 RC modelů a příslušenství. Vyberte si »

Co je dron?

Co je dron, kvadrokoptéra, hexakoptéra, multikoptéra? Ještě před několika lety takřka neznámé pojmy, které většina z nás znala pouze z večerního zpravodajství, kde jsme byli informováni, že vojsko spojených států a dalších vojenských velmocí vyvíjí bezpilotní letouny pro monitorovací, průzkumné, či špionážní operace v hloubi nepřátelského území. Tato doba však pominula. Ne snad že by světové armády drony přestaly vyvíjet (právě naopak), ale čím dál více se hovoří o využívání dronů pro komerční a hobby účely. Název dron pochází z anglického slova drone.

Dnes můžeme kdekoliv na obloze spatřit malá zařízení obvykle čtvercové konstrukce, jak tiše proplouvají vzduchem a natáčí, nebo fotí okolní krajinu. Díky dronům můžeme získat velmi specifické záběry a fotografie, které bychom byli schopni pořídit pouze pomocí klasického vrtulníku s pilotem. Pronájem, potažmo koupě reálného vrtulníku, je vysoce nákladná záležitost, takže většina z nás sáhne raději po dronu, který je finančně dostupnější.

Pokud pro vás není focení a natáčení zajímavé, nezoufejte! S dronem se dá užít spousta zábavy i při samotném létání a nepotřebujete k tomu žádnou kameru. Dron se standardně velmi jednoduše ovládá - dokáže ho ovládat téměř každý. Letové vlastnosti dronů jsou na velmi vysoké úrovni. Možností pohybu je mnoho a s některými typy je možné létat i akrobacii.

Pro komerční účely a natáčení vysoce kvalitních záběrů doporučujeme zaměřit se na značku DJI. Tuto značku využívají přední fotografové a kameramani. K modelům od této značky je možné připojit GoPro kameru. Pomocí wifi ji spárujete s vaším chytrým telefonem a online sledujete záběry na vašem mobilním telefonu, fotíte, zapínáte nebo vypínáte kameru. Jednodušeji už to nejde. V nabídce máme také značné množství příslušenství k dronům, jako jsou gimbaly pro stabilizaci obrazu, hliníkové kufry pro přepravu dronů, řídící jednotku Naza V2 + GPS a mnoho dalšího. 

Drony s kamerou

Rádi byste si užili záběry z ptačí perspektivy? Drony s HD kamerou zažívají v současnosti obrovský boom. Za relativně nízké pořizovací náklady je dnes možné pořídit dron, který má součástí HD kameru. Bezkonkurenčně nejžádanější v této kategorii je Syma X5C. V roce 2015 se jednalo o nejprodávanější RC model (nejen dron) na světě!


Drony bez kamery

Klasický RC model určený pro létání (možná náhrada za RC vrtulník). Dle našeho názoru s dronem si užijete daleko více zábavy než s klasickým RC vrtulníkem. K modelům z této kategorie je možné zakoupit externí kameru a k modelu ji připevnit pomocí vlastní zručnosti. Na takové to klasické domácí polétání doporučujeme Zhan X4, který vás svými letovými vlastnostmi doslova nadchne! V balení naleznete 2 akumulátory. Garantujeme vám, že rychlostí a obratností tohoto dronu budete velmi překvapeni.


Drony s FPV

Kapitola sama pro sebe. Drony s FPV umožňují sledovat online záběry z kamery na displeji vysílače nebo na chytrém telefonu. Stačí zdarma stáhnout a nainstalovat aplikaci do vašeho mobilního zařízení, vzlétnout s dronem a poté už si jen užívat pohledy z ptačí perspektivy. Jedná se o obrovskou výhodu oproti klasickým dronům s HD kamerou (které nemají online přenos), protože zde přesně vidíte, co natáčíte. Nestane se vám tak, že přijdete domů celí natěšení, co jste natočili, vložíte do vašeho počítače paměťovou kartu a tam teprve zjistíte, že jste celou dobu točili úplně něco jiného, než jste chtěli. U dronu s FPV se vám to rozhodně nestane.Mezi nejžádanější drony v kategorii FPV patří následující typy:

Další názvosloví:

  • Kvadrokoptéra - dron se čtyřmi rotory 
  • Hexakoptéra - dron se šesti rotory
  • Multikoptéra - nadřazený výraz pro kvadrokoptéry a hexapotéry. Do této kategorie spadají oba zmíněné typy
Nyní víte, co je dron. Pokud uvažujete o pořízení tohoto stroje, přečtěte si také článek Jak vybrat dron.

16. listopadu 2015

Proč nakupovat u RCprofi