I víc než 30% sleva na 600 RC modelů a příslušenství. Vyberte si »

Recenze dronu Syma X5C


Ptáte se, jaký je nejpopulárnější dron v naší nabídce, v celé ČR nebo dokonce na Amazonu? Odpověď je velmi jednoduchá… Syma X5C.

Zleva, zprava slýcháme na tento dron samé superlativy. Chtěli jsme si tedy ověřit, zda jsou pravdivé informace o nerozbitnosti, dotupnosti náhradních dílů, snadném ovládání nebo skvělých letových vlastnostech. A světe div se, byli jsme velmi mile překvapeni. 

Je nutné poznamenat, že dron jsme testovali opravdu poctivě. Objeli jsme s ním od začátku roku 2015 několik předváděcích akcí, dětských dnů a prezentací. Pád na zem střídal náraz do plotu, do stropu nebo do stěn. Dron jsme půjčovali dětem, které nikdy neměly v ruce ovladač dronu, takže si dovedete představit, co všechno musel zažít. 

Proto je až s podivem že jediný defekt, který jsme za celou dobu létání a testování zaznamenali, byl jeden prasklý kryt rotorů. Ten jsme během několika sekund vyměnili. Stačí povolit tři šroubky, namontovat nový kryt, zase tři šroubky utáhnout a je hotovo. Tímto jednoduchým způsobem můžete vyměnit jakoukoliv součástku dronu. Výrobce Syma jde dle nás správnou cestou a ceny náhradních dílů jsou velmi příznivé. Dostupnost dílů je také výborná, takže se nemusíte bát, že nějaký díl neseženete. V naší nabídce naleznete kompletní nabídku náhradních dílů k dronu Syma X5C.


Při prvním seznámení s modelem jsme byli lehce skeptiční k letovým vlastnostem, jelikož se přecejen jedná o dron nižší cenové kategorie. O to větší bylo naše překvapení. Přesnost ovládání a stabilita modelu díky elektronickému gyroskopu nás naprosto uchvátila. V této cenové kategorii určitě není běžná. Flipovací mód (možnost akrobacie) je velmi přesný a jednoduchým pokynem na ovladači dokážete dron otočit "vzhůru nohama" a vrátit zase zpět. Vůbec nemusíte být nějaký zkušený pilot, abyste tento letový prvek zvládli. Pilotování tohoto dronu tak po chvíli tréninku zvládnou i naprostí začátečníci nebo děti. Dosah modelu je závislý na místě poletu, ale prakticky pokaždé byl dosah větší než 100 metrů. Tato vzdálenost je vzhledem k velikosti dronu dostačující. Často se setkáváme s názorem, že dosah 100 metrů je u těchto menších dronů krátký. Zkuste si ale představit, že máte tento menší dron na druhé straně fotbalového hřiště… a máte jasno. :-) 

V letových vlastnostech jsme také zaznamenali jedno negativní zjištění. Jelikož je dron velmi lehký, tak za větru má problémy s udržením směru letu nebo visením na určeném místě. Tento problém však trápí v podstatě všechny drony v cenové kategorii dejme tomu do 10 tisíc korun. Nemusíte se tak vůbec znepokojovat. 

Součástí balení dronu je také kamera. Kamera ukládá záznam na mini SD kartu, která je součástí balení (2 GB). V balení také naleznete USB čtečtu mini SD karet. Snadno tak přesunete videa z karty do vašeho počítače pomocí USB čtečky. Kvalita nahrávání videa je na základní úrovni. Pro hobby použití je dostačující. Pokud byste chtěli vyloženě dronem natáčet videa, porozhlédněte se spíše po jiném modelu. Stačí nás kontaktovat a rádi vám poradíme s výběrem

Kompletní balení tedy obsahuje dron Syma X5C včetně dobíjecí baterie, vysílač, USB čtečku mini SD karet, náhradní set vrtulí (4 ks), šroubovák, USB nabíječku a manuál. Jediné co musíte dokoupit jsou 4 kusy AA baterií (klasické tužkové). Nabíjení je velmi snadné. USB nabíječku zapojíte do USB slotu v počítači nebo notebooku a cca za hodinu je baterie nabitá a můžete létat. Můžete také použít redukci USB nabíječky přímo do elektrické sítě (není součástí balení). Podívejte se též na naše krátké představení tohoto modelu:


Závěrem této recenze musíme konstatovat, že se už vůbec nedivíme popularitě tohoto dronu. S klidným svědomím můžeme tento dron doporučit. 

Náš tip: 
Doporučujeme dokoupit více dobíjecích baterií do dronu. Doma nabijete požadovaný počet baterií, jakmile venku jednu vybijete, vyměníte ji za nabitou během několika sekund a opět létáte. V nabídce máme baterie pro Syma X5C s různou kapacitou vizte následující odkazy.
Libor Pilař

23. června 2016

Proč nakupovat u RCprofi