První dojmy z RC letadla Sky King F959

Zvládne nadšenec do RC aut i ovládání RC letadla? Rozhodl jsem se to zjistit. Mezi začátečníky patří k nejoblíbenějším RC model letadla Sky King F959, moje volba tedy padla na něj. Tady jsou moje první dojmy.


RC letadlo Sky King F959, modrá


V krabici jsem našel všechny součásti, včetně vysílače, akumulátoru i nabíječky, pečlivě uložené v polystyrenu. Model je vybavený stejnosměrným motorem s označením N60. Pod kabinou najdete prostor pro to nejdůležitější – řídící desku a akumulátor 7,4 V 300mAh. Ten vám vydrží zhruba na 15 minut letu. Příjemným překvapením byla nabíječka, která mi po hodině nabíjení signalizovala, že můžu vyrazit za novými modelářskými zkušenostmi.


RC letadlo Sky King F959, modrá

Na louce kousek za naším městem zatajuju dech a konečně hážu. Letadlo ale letí k zemi a já si uvědomuju, že jsem zapomněl na tyčku spojující křídla, ta totiž záhy odpadla. Po pár pokusech tomu přicházím na kloub. Je potřeba přidat trochu plynu a „Krále nebes” hodit rovně před sebe, ani ne moc nahoru, ani ne moc dolů.


RC letadlo Sky King F959, modrá

Rozpětí křídel modelu letadla Sky King F959 je 750 mm a jeho délka je 570 mm. Letadlo je vyrobené z odolného EPP materiálu, který bez větších poškození přežil i pád z 50 metrů. Ztratil jsem sice kabinu a spojovací tyčku křídel, ale motor, serva i ovládání fungují bez problémů dál.

Vysílač s LCD displejem nastavený na mód 2 vypadá velmi kvalitně a robustně. Zobrazuje nejen výkon plynu, ale i pohyblivost výškovky a směrovky. Nastavíte na něm jejich trimy a maximální odchylky. Čekal jsem ho sice trošku citlivější k mým povelům, ale vzhledem k mým zkušenost to vůbec nebylo špatné.


RC letadlo Sky King F959, modrá

Létání s modelem je příjemné a lehké. Jako začátečník jsem využil a velmi ocenil stabilizaci. Po chvilce jsme si na sebe ale zvykli a mohl jsem stabilizaci vypnout. Na složité manévry a vývrtky jsem si zatím netroufl, ale plachtění mě velmi bavilo.

Dosah je tak akorát. Po chvilce stoupání už letadlo není moc vidět a vám tak stejně nezbyde nic jiného, než ubrat plyn a kousek klesnout. Za mě je tento model skvělou volbou pro začátečníky. Snadno se ovládá, cenovka je příjemná a navíc je velmi odolný. Můžete na něj připojit kameru, takže by si na své měli přijít i „FPV” začátečníci.


RC letadlo Sky King F959, modrá


Na základě vlastních zkušeností bych doporučil koupi základních náhradních dílů, konkrétně křídla, jejich spojovací tyč a kabinu. Ať vás hned na začátku nezastaví ani případný karambol.

Autor článku: Miroslav Dani
1. března 2023