I víc než 30% sleva na 600 RC modelů a příslušenství. Vyberte si »

Recenze Kavan Beta 1400

Legendární model v novém a vylepšeném kabátu. To je RC letadlo Beta 1400 od značky KAVAN. Model letadla, který je skvělou volbou pro začátečníky i pokročilé piloty, kteří hledají spolehlivé, dobře ovladatelné a odolné letadlo.


Letadlo Kavan Beta 1400

Legendární model

RC letadla Beta 1400 můžeme na nebi vidět již pěknou řádku let. První verze byly vyráběné pod značkou Pelikandaniel a díky své oblíbenosti se letadla dočkala i dvou obměn, či chcete-li, vylepšení. To nás přivádí k nynější třetí verzi, která je nově zcela pod značkou KAVAN.

Nový materiál i design

Jednou z největších výhod tohoto modelu je jeho vysoká odolnost vůči hrubšímu zacházení. Tu získal díky nové konstrukci z extrudovaného polyolefinu - EPO, který nahradil původní EPP, a pylonu s motorem umístěným za hranicemi křídel. Novinkou jsou zde i plastové krytky táhel servomotorů na spodní straně křídel a také plastová „výztuha“ umístěna pod čumákem motoru. Tato vylepšení zvyšují odolnost i v případě tvrdších přistání.

Ostrá křídla

Letové vlastnosti tohoto letadla jsou rovněž pozoruhodné. Nový profil křídla, sklopná vrtule a vylepšená, zpevněná konstrukce zaručují velmi dobrou stabilitu a manévrovatelnost. To umožňuje pilotům letadlo velmi lehce ovládat a provádět s ním základní i pokročilé akrobatické kousky. Velkou výhodou jsou nově přidělené „dvouúrovňové“ winglety křídel, které zlepšují proudění vzduchu a společně s velkou plochou křídla zaručí perfektní letecký zážitek.


Letadlo Kavan Beta 1400 vrtule

A co elektronika?

Beta 1400 se dočkala upgradu i u elektroniky modelu. Máme zde nový silný střídavý motor s rotačním pláštěm C2814-1400 se sklopnou vrtulí 7x6", který je uložený v pylonu modelu na hranicích křídel, kde je chráněný proti čelním kolizím v letu i během přistání. Dále zde nalezneme serva GO-09 a regulátor R-20B. Všechny tyto součásti na sobě nesou značku KAVAN, což zvyšuje jak prestiž modelu, tak i, díky kvalitnímu zpracování, jeho letové vlastnosti.

Snadné ovládání

RC souprava je zde totožná jako u předchozí verze - KAVAN/RadioLink T8FB BT 2.4GHz FHSS. Vysílač příjemně sedí v ruce, chod všech pák je plynulý a celkově je T/FB velmi intuitivní. Po připojení vysílače k počítači nebo k chytrému telefonu můžete nastavovat velikosti a smysly výchylek, dvojí výchylky, exponenciální průběh výchylek a další užitečné funkce. „Mechanicky“ můžete nastavovat reverzace jednotlivých kanálů a také mód vysílače, který přepnete pomocí jednoduché instalace.


Letadlo Kavan Beta 1400 vysílač

Rychlé sestavení

Model letadla Kavan Beta 1400 je také velmi jednoduchý na sestavení a přípravu k letu. Přilepení ocasních ploch, nasazení polovin křídla a zapojení přijímače a akumulátoru jsou jediné kroky, které jsou nutné před startem letadla. Ovládání křidélek, směrovky, výškovky a motoru je snadné a intuitivní, takže se piloti naplno užijí radost z létání.

Obsah balení

V balení naleznete:

  • trup vylisovaný z EPO s namontovaným střídavým motorem, sklopnou vrtulí 7x6", regulátorem otáček KAVAN R-20B a dvěma servy,
  • křídlo vylisované z EPO s dvěma instalovanými servy,
  • ocasní plochy z EPO,
  • uhlíkovou trubkovou spojku křídla,
  • osmikanálový vysílač RadioLink T8FB BT 2.4GHz FHSS s osmikanálovým 2.4GHz FHSS přijímačem R8EF,
  • pohonný akumulátor LiPo 11,1 V 1600 mAh,
  • síťový rychlonabíječ,
  • podrobný návod ke stavbě a létání.


Letadlo Kavan Beta 1400 z profilu

Vzhůru do oblak

Venku je nádherné počasí, letoun máme sestavený, akumulátor nabitý a do vysílače jsme vložili tužkové baterie – můžeme vyrazit! Dorazíme na nejbližší kopec a zjišťujeme letové podmínky – teplota 20 °C, mírní vánek, žádná oblačnost a skvělá viditelnost. Zapneme vysílač i model, provedeme krátký proces párování a čeká nás okamžik pravdy – poletí to? Nasměrujeme čumák letadla do vhodného úhlu, proti větru, lehce přidáme plyn a model lehce vyhodíme a... a letí!

Model se ve vzduchu krásně drží a když potřebujeme provést jakýkoliv manévr, model na pokyny vysílače reaguje ihned a se skvělou přesností. Za chvíli máme ovládání „v ruce” a s modelem dokážeme udělat několik lehčích akrobatických kousků. I když se letadlu nic nestalo, po pár drsnějších přistáních ale od nápadu létat jako Martin Šonka upouštíme. Zkoušíme s modelem vystoupat a nechat ho klouzat „na vlnách“ termiky. I zde je Beta 1400 ve svém živlu a s občasným mírným přidáním plynu se na nebi drží mnoho minut.

Model nás příjemně překvapil, ale blíží se západ slunce a tak i konec našeho leteckého dobrodružství. Provedeme několik manévrů a letoun pomalu doklouzá na místo startu. Nové letadlo Kavan Beta 1400 dnes předvedlo skvělý výkon, kterým by mohlo snadno konkurovat i dražším RC letadlům.

Závěrem

Celkově je model letadla Kavan Beta 1400 vynikající volbou pro všechny, kteří hledají spolehlivé a výkonné RC letadlo, které je jednoduché na ovládání a zároveň nabízí dostatek prostoru pro pokročilé akrobatické kousky. Jeho vysoká odolnost a snadná připravenost k letu ho dělá ideálním pro rekreační piloty i pro školní a cvičné účely. Zároveň díky změně designu model vypadá „ostře“ a působí tak skvělým dojmem. Letadlo je dostupné v modré a červené variantě.

RC letadlo Beta 1400 od značky KAVAN bychom tak určitě doporučili všem začátečníkům, kteří touží plachtit po nebesích, i pokročilým pilotům, které příjemně překvapí jeho letové vlastnosti a poměr cena a kvalita.
Autor článku: Tým RCprofi

7. června 2023

Proč nakupovat u RCprofi