I víc než 30% sleva na 600 RC modelů a příslušenství. Vyberte si »

Recenze Kavan 304TS TwinShark

Špičková polomaketa kutnohorského větroně HPH 304TS TwinShark je absolutní novinka od značky KAVAN. Model nás velmi zaujal a tak jsme ho vzali pod lupu, otestovali a přinášíme vám tak detailní recenzi této polomakety KAVAN.

Česká polomaketa

Protože se jedná o polomaketu, model elektrovětroně musí zákonitě vycházet z pravého leteckého stroje. Tím je stejnojmenný kutnohorský dvoumístný větroň HPH 304TS Twin Shark z roku 2017. Firma HPH je proslulá jako výrobce modelů letadel v muzeální kvalitě a nyní vyrábí a dodává kluzáky Shark do Severní Ameriky, Kanady, Austrálie a celé Evropy.

Obecně k letadlu

KAVAN TwinShark 304TS je elektrovětroň vyrobený z odolného materiálu označovaného jako EPO - expandovaný polyolefin, který je velmi odolný, pevný a má také schopnost se navracet do svého původního tvaru, pokud je "narušen". Na přídi se pak dme sklopná vrtule 11x8".

Něco málo ke křídlům

Křídla modelu jsou dvoudílná a jsou vybavena uhlíkovými nosníky, jejichž vyčnívající části slouží jako spojky křídel do pouzder v trupu vyrobených z duralu. Křídla samotná jsou pak k modelu zaaretována plastovými šrouby a mají celkové rozpětí enormních 270 centimetrů.

Na modelu jsou ovládány křidélka, výškovka, směrovka a klapky. Klapky a křidélka jsou ovládány nezávisle zásluhou dvou servomotorů s krátkými bowdeny. Ocasní plochy a již zmíněné křidélka a klapky jsou vyztuženy uhlíkovými trubkami pro větší pevnost.

Elektronika

Vzhledem k tomu, že je model dodáván ve verzi ARF, z elektroniky zde najdeme elektromotor C3548-750, programovatelný regulátor 50A R-50SB s výkonným BEC stabilizátorem a 6 servomotorů - vše od prémiové značky KAVAN. Ke zprovoznění musíte doplnit pohonný akumulátor - čtyřčlánek s kapacitou mezi 2600 a 3300 mAh se zatížitelností alespoň 30C a k němu pak příslušný nabíječ. Dále také bude potřeba počítačová RC souprava, které si probereme v následující kapitole.

Jakou RC soupravu?

K ovládání je potřeba příjímač s vysílačem dle vlastního výběru. Vystačit si dokážete i se šestikanálovou soupravou bez speciálních funkcí - v základním provedení jsou křidélka a klapky zapojeny pomocí Y-kabelů vždy jen do jednoho kanálu.

Za nás bychom však doporučili alespoň soupravu sedmikanálovou, která u tohoto modelu umožní nezávislé ovládání křidélek a klapek a jejich mixování v roli butterfly brždění. Toto dokáže například RC souprava Radiolink AT9S nebo AT10II. Správnou volbou budou i RC soupravy Futaba T6K a T10J.

V případě sedmikanálových souprav bude potřeba dokoupit čtyři jednotlivé prodlužovací kabely.

Obsah balení

V balení naleznete: hotový trup, křídla a ocasní plochy z pěnového EPO s nainstalovaným motorem, regulátorem 6 servy a návod. Jak jsme zmínili výše, potřebou je doplnit počítačovou RC soupravu.Závěrem

Elektrovětroň KAVAN 304TS TwinShark je ideálním parťákem pro termické létání. Protože by měl tento model připadnout k rukám zkušenějším pilotům, tak za výhodu považujeme možnost vlastního výběru RC soupravy. Samotné provedení modelu je velmi kvalitní a díky použitému materiálu EPO, který je vyráběn vstřikováním do formy, je tělo modelu hladké a to přidává modelu na vizuální hodnotě. Ovladatelnost samotná je při použití sedmikanálové soupravy také velmi příjemná - serva reagují okamžitě a precizně.

KAVAN 304TS TwinShark bychom tak určitě doporučili všem pokročilým pilotům, kteří uvažují o novém přírustku do termiky!


11. července 2022

Proč nakupovat u RCprofi