Poslední šance využít 10% slevu na VŠE. Jen do dnešní půlnoci. Kód: DD10.

Jak vybrat RC vrtulník?

V tomto článku bychom vám objasníme alespoň základní rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi vrtulníků na dálkové ovládání. Zároveň zde naleznete tipy na jednotlivé modely, které jsou dle nás nejlepšími ve svých kategoriích. Článek je určen především pro začátečníky. Věříme, že po přečtení pro vás bude výběr rc vrtulníku podstatně snazší.  


Jednorotorové a dvourotorové vrtulníky na dálkové ovládání

Jednorotorové vrtulníky se všeobecně vyznačují nižší stabilitou, takže jsou primárně určeny pro zkušenější piloty. Nemusíte tuto větu však brát jako dogma. Setkali jsme se nesčetněkrát, že jednorotorový RC vrtulník pilotoval začátečník a po krátkém čase se ho naučil bravurně ovládat. Předpokladem je opatrný přístup k pilotování. Velkou výhodou jednorotorových vrtulníků je jejich obratnost a rychlost oproti dvourotorovým vrtulníkům. Málokdy se s jednorotorovým vrtulníkem budete při létání nudit.

Doporučujeme:

Dvourotorové vrtulníky vynikají svojí stabilitou a jednoduchým ovládáním. Z tohoto důvodu jsou vhodné především pro začátečníky a děti. Ovládání je opravdu velmi jednoduché, takže během prvních několika letů dokážete RC vrtulník bez problémů ovládat, a to dokonce i děti.

Doporučujeme:


3 – kanálové a 4 - kanálové vrtulníky na dálkové ovládání

Počet kanálů u rc vrtulníků znamená, kolika funkcemi (směry pohybu) model disponuje. 

3 – kanálové vrtulníky jsou určeny především pro začínající modeláře. Ovládání těchto rc vrtulníků je velmi jednoduché. Umožňují pohyb modelu v těchto směrech:

  • Nahoru/dolů
  • Dopředu/dozadu
  • Rotaci okolo osy vpravo/vlevo

Doporučujeme:

4 – kanálové vrtulníky zaujmou hravé piloty, kteří si dokáží vyhrát se složitějším ovládáním. Odměnou za to je větší variabilita letu, přesnější ovládání, výborné letové vlastnosti. Umožňují pohyb modelu v těchto směrech:

  • Nahoru/dolů
  • Dopředu/dozadu
  • Rotaci okolo osy vpravo/vlevo
  • Let bokem vpravo/vlevo

Doporučujeme:

Rozdíly v přenosu signálu rc vrtulníků

Infračervený signál je použito výhradně u mini vrtulníků, které jsou určeny do interiéru. U těchto modelů je omezen dosah, ale pro použití uvnitř místnosti je dosah dostačující.

Doporučujeme:

Radiový signál (27 MHz a 40 MHz) se používá standardně u levnějších modelů, jelikož tato technologie je v současnosti jedna z nejdostupnějších a tudíž nejlevnějších. V poslední době se tato technologie používá již velmi zřída. Modely mají nastavenou pevnou frekvenci, na které pracují. Problém u tohoto druhu přenosu signálu nastává, pokud používáte dva modely na stejné frekvenci. Všechny modely na dané frekvenci tak budete ovládat jedním vysílačem, tudíž se budete s kolegou modelářem rušit. Pokud budete provozovat pouze jeden model, nemusíte problém s rušením rešit. Dosah radiového signálu se liší dle typu modelu a vysílače, standardně je to 50 – 150 metrů. 

Digitální signál (2,4 GHz) je nejpoužívanější technologií v oblasti přenosu signálu u RC modelů. Signál se rozdělí na jemnější části – kanály a díky tomu je možné provozovat více modelů na jednom místě. Před provozem modelu s 2,4 GHz je třeba nejprve spárovat model s vysílačem. Poté se nikdo už „nenabourá“ do vašeho signálu. Výhodou je také kvalitnější a přesnější přenos signálu a také výrazně větší dosah.


Tip pro první lety

Pro začátek je třeba naučit se nejdříve vzlétání a přistávání – vylétněte 1 metr nad zem a poté zase přistaňte tak, aby pohyb vrtulníku byl koordinovaný, a vy jste měli model pořád pod kontrolou. Trhavé pohyby nejsou žádoucí. Snažte se, aby se model pohyboval plynule. 

Jakmile se naučíte tento první krok, přidávejte do vašeho repertoáru další letové prvky. Jeden ze základních je vykružování tzv. osmiček. Představte si na zemi namalovanou osmičku o velikosti několika metrů a snažte se vrtulníkem tuto osmičku opisovat. Jakmile nebudete mít problém s orientací modelu, s vysílačem a dokážete tuto osmičku bez sebemenších problémů vrtulníkem opsat, můžete se posunout na složitější prvky a létat ve větších vzdálenostech a výškách.


7. prosince 2014

Proč nakupovat u RCprofi