Jak vybrat létajícího draka

Když se podzim začne vkrádat do krajiny, přibývá mlh a vítr nabírá na síle, všichni si uvědomujeme, že nastává ideální doba pro pouštění draků. Než abyste ale sháněli špejle, papír a nadávali na ruce zalepené Herkulesem, doporučujeme si přečíst následující článek. Létajícího draka si totiž můžete koupit již hotového a užít si létání nejen v podzimním počasí, ale třeba i na dovolené u moře. Poradíme Vám, jaké rozdíly jsou mezi jednotlivými typy a jak vybrat toho nejvhodnějšího draka pro děti nebo pro dospělé.





Jednošňůrový drak


Jednošňůroví draci jsou modernější variantou draka, se kterými si hrály již děti na obrázcích Josefa Lady nebo naši dědové. Princip létání zůstává stejný, ale podstatný rozdíl je v použitých materiálech a designu. Vyrábí se všemožné tvary - od klasického, přes imitaci motýla, buclaté 3D papoušky až po válečného dvouplošníka. Samozřejmostí je i pestrý výběr motivů potisku.

Nosná plocha je vyrobena zpravidla z PE folie nebo jemné polyesterové tkaniny. Konstrukční prvky jsou plastové, případně doplněné sklolaminátovými výztuhami. Některé modely mají dlouhý ocas z proužků folie. Ten nemá jen estetickou funkci, ale je důležitý pro stabilizaci draka zejména v silnějším větru. Jak již název napovídá, jedná se o typ řízený jednou šňůrou a tažený v jednom bodě pomocí vlasce nebo jiné šňůry.

  • Výhody: Předností tohoto typu je nízká cena, velký výběr tvarů a potisků a snadné sestavení. Díky jedné tažné šňůře nedochází k jejímu zamotávání. Vhodný i pro menší děti.
  • Nevýhody: Jednoduchá konstrukce a jeden tažný bod neumožňují preciznější ovládání, výkruty a další triky.




Dvoušňůrový - akrobatický drak


U dvoušňůrového akrobatického draka je nosná plocha vyrobena většinou z pevného polyesteru, švy jsou zesílené a sklolaminátová konstrukce snese i pády bez výraznějšího poškození. Tvar akrobatických draků nejvíce připomíná delta křídlo nebo rogalo. Hlavní rozdíl proti jednošňůrovým modelům však spočívá v ovládání. Díky dvěma tažným lankům, která jsou uchycena symetricky na každé straně křídla lze draka daleko lépe ovládat. Můžete s ním provádět různé výkruty, loopingy a další triky. Ty vyniknou obzvláště efektně, pokud je provádíte s drakem s dlouhým ocasem.

  • Výhody: Lepší možnosti ovládání, snadnější kontrola i v silnějším větru. Snadný start i sestavení. Vhodný pro starší děti i dospělé.
  • Nevýhody: Dvě ovládací šňůry se mohou někdy zamotávat do sebe. Nedochází k tomu za letu, ale zejména při startu za silného větru nebo při skládání.




Dvoušňůrový - padákový drak


Dvoušňůrový padákový drak připomíná spíše padákové křídlo nebo kite. K jeho sestavení nepotřebujete prakticky nic, maximálně připnete řídící lanka s navijáky na křídlo. Vztlak a let v tomto případě neobstarává jen jednoduché proudění vzduchu pod křídlem, ale ke startu a udržení stabilního letu potřebuje mít vzduchem naplněné komory rozmístěné po celé ploše. Za dobrých povětrnostních podmínek jde o špičkového draka, který má překvapivě silný tah a často ohromí přihlížející svou velikostí i letovými vlastnostmi. Ovládá se podobné jako padák nebo kite.

  • Výhody: Špičkové možnosti ovládání, velký tah v zákrutech a vývrtkách. Stabilní v silném větru. Jednoduchá konstrukce bez nutnosti cokoli sestavovat. Nízká hmotnost a snadné složení. Vhodný pro starší děti i dospělé.
  • Nevýhody: Vyšší cena a zpravidla větší rozměry než klasické typy. Dvě ovládací šňůry se mohou zamotávat do sebe.




Pár rad závěrem:


  • Draka pouštějte na dostatečně velikém prostranství, které umožní jeho plnohodnotné a bezpečné ovládání.
  • Nikdy nelétejte v blízkosti drátů vysokého napětí.
  • Nepouštějte draka na nerovných a exponovaných místech, kde potřebujete mít kontrolu nad tím kam šlapete.
  • Dejte pozor na trní, bodláčí nebo vysokou trávu, do kterých by se drak nebo šňůry mohly zamotat.




31. srpna 2021

Proč nakupovat u RCprofi