Recenze Traxxas Sledge 1:8 RTR

Světoznámá americká značka Traxxas přichází s absolutní novinkou, která zaujme každého milovníka světa RC aut. Jedná se o multifunkčně určené auto Traxxas Sledge! Model je nejen velmi atraktivní, ale také výkonný. Má nízko položené těžiště, inovovaný systém uchycení akumulátoru a motoru, překonává rychlosti přes 90 km/h a to vše v měřítku 1:8.

OBSAH BALENÍ

RC modely značky Traxxas jsou standardně dodávány bez pohonného akumulátoru a nabíječe. Balení obsahuje kompletně sestavený model auta Sledge s následujícími nainstalovanými komponenty:

  • střídavý motor Velineon® 2000kV
  • regulátor VXL-6S V2
  • digitální servo TRA2275
  • přijímač TQi 5 kan. TSM

Součástí je také 2-kanálový vysílač Traxxas 2,4GHz TQi, sada nářadí, manuály a jedna záslepka pro iD konektor. Dokoupit musíte i 4 kusy AA baterií do vysílače.


VZHLED

Na první pohled každého zajisté zaujme velmi atraktivní karoserie s mnoha ochrannými plastovými prvky, které chrání karoserii před poškrábáním při nárazech a převrácení a zároveň jsou velmi snadno vyměnitelné. Karoserie je nasazena na vnitřním ochranném rámu, který slouží jako výztuha a zajistí, aby se karoserie nezlomila. Nesmíme také opomenout absenci cvočků, které nahradilo rychloupínání pomocí zobáčku v zadních podbězích kol.
SRDCE A MOZEK MODELU

Po sejmutí karoserie se před námi objevuje inovované tělo modelu s vysoce kvalitním zpracováním a elektronikou. Naše oči nejprve spočinuly na střídavém motoru Velineon 2000kV s robustní 5mm hřídelí. Motor je nově uchycen v kovovém loži, které je hliníkové a obepíná celý motor s cílem eliminovat jakoukoliv možnost ohýbání při jízdě. Lože je vybaveno také držákem pro samostatně dokoupitelný ventilátor. Hned vedle motoru objevujeme regulátor Velineon VXL 6S V2, který má dva Traxxas konektory, integrovanou telemetrii pro měření rychlosti, otáček a napětí a teploty regulátoru. Je také vybaven dvoustupňovou tepelnou ochranou, detekcí nízkého napětí, savovými LED diodami či ochranou proti předpětí. On-line telemetrii pak můžete sledovat na chytrém telefonu po dokoupení Bluetooth modelu v aplikaci Traxxas Link.
LOŽE AKUMULÁTORU

Další novinkou je i lože akumulátoru, díky kterému se výměna akumulátorů stává snadnou a extrémně rychlou. Zároveň lože dokáže uchránit akumulátory při jakýchkoliv nárazech díky speciálnímu systému zámků, které vložené akumulátory dokáží udržet na místě a vy se tak nemusíte bát, že by vám akumulátory při nárazech či při rychlé jízdě vyletěly z modelu ven.
KOLA A PNEU

Traxxas Sledge dostal nová 3,8 palcová paprsková kola se Sledgehammer pneumatikami s vysokým dezénem, které byly dříve dostupné pouze jako tuningový díl, avšak nyní se objevují již v základním balení. Tyto kola mají při jízdě na dva tříčlánkové akumulátory tendenci expandovat, což v některých momentech dělá model hůře ovladatelnějším. V těchto momentech Vám však pomůžou hliníkové olejové tlumiče GT-Maxx s dvojitými X kroužky zaručující ochranu proti úniku oleje a perfektním tlumivým účinkem.


SERVO

Další novinkou je i voděodolné servo Traxxas 2275 s tahem 25 kg. Pro porovnání - u modelu Traxxas E-Revo, který má dvě serva se musíte spokojit s tahem „pouhých“ 18 kg. U Sledge najdeme také nastavitelný servosaver, což je skvělá zpráva především pro zkušené piloty.


ŠASI A PODVOZEK

Šasi Traxxasu Sledge je tvořeno z eloxovaného hliníkového plátu s tloušťkou 3,2 mm a podvozek je vyztužen i u namáhaných částí, jako je krk u náprav. Hrany podvozku jsou po celé jeho délce tvarované což zvyšuje jeho pevnost při větších nárazech. Model má také novou, T středovou výztuhu a příčné výztuhy vedoucí k hliníkovým věžím tlumičů. Tyto vlastnosti mají za cíl především maximálně vyztužit a zpevnit model tak, aby se šasi či komponenty při nárazech a pádech neohýbaly a držely svůj tvar. Sledge je také vybaven zcela novým předním odpružením s těhlicemi ve tvaru C. Díly jsou velké a robustní přičemž je stále zachována přesná geometrie. Změnu nastavení zavěšení se pak jednoduše provede pomocí přešroubováním spojovaček.
POHONNÉ ÚSTROJÍ

Zmínit samozřejmě musíme i pohonné ústrojí a diferenciály. Výkon motoru je přenášen na kola přes dimenzované pohonné ústrojí, které bylo navrženo pro dlouhou životnosti. Masivní ocelová ozubená kola a tři diferenciály s kovovými převody přenášejí výkon na vysoko pevnostní ocelové poloosy. Středové hřídele jsou opatřeny manžetou, která udržuje olej uvnitř a klouby jsou tak stále namazané. Rozložení výkonu na jednotlivá kola pak mají na starosti tři diferenciály s kovovým ozubením, které jsou uloženy v kuličkových ložiscích. Středový diferenciál je naplněn hustým olejem, aby poskytl odpovídající svornost a rovnoměrně rozdělil výkon mezi nápravy. Přední a zadní diferenciál využívá mohutnější ocelové převody, které jsou ve srovnání s běžnými typy v této kategorii o 20% větší a 75% tlustší.
ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ

Abychom jen nechválili, začneme zápory. Traxxas Sledge je při jízdě na dva 3S akumulátory extrémně rychlý a v některých chvílích se kvůli expandujícím pneumatikám, ze kterých se stávají brusle, stává opravdu těžce ovladatelným. Méně zkušeným pilotům tak musíme doporučit jízdu na dva 2S akumulátory, kdy je model stále velmi rychlým, ale i skvěle ovladatelným. Co nám na tomto modelu rozhodně chybí je Wheelie Bar. Při provozu na dva 3S akumulátory má model tendenci se po ostrých startech stavět na zadní kola a na nerovném povrchu tak může dojít k převrácení.

Toho, co nás potěšilo, je opravdu mnoho. Díky rychloupínací karoserii a novému loži akumulátoru se stává výměna baterek záležitostí několika málo vteřin. Při ostré jízdě akumulátory drží v loži jako „přibité“ a ani při převrácení, skocích či driftování akumulátory nevypadnou. Zatáčení je zásluhou nového serva velmi jemné a přesné, pokud nechcete, jen málokdy dostane Sledge nekontrolovaný smyk. Podvozek, výztuhy, tlumiče i další díly jsou masivní a již od pohledu bylo znát, že něco vydrží. To se potvrdilo i při testovací jízdě, kdy si Traxxas Sledge prošel mnoha zkouškami, ale všechny obstál na jedničku. Zmínit ještě musíme i hliníkové šasi, které oproti konkurenčním i starším modelům vypadá skutečně robustně a nenaznačuje, že by se mohlo po delší době začít prohýbat a kroutit (jak je u některých modelů zvykem).

Na závěr tak musíme RC auto Traxxas Sledge rozhodně doporučit! Jedná se o opravdu odolné a skvěle zpracované RC auto vhodné do mnoha druhů terénu. Velké množství kovových dílů, skvělá elektronika, mnoho inovací a celkové jízdní vlastnosti jsou zárukou nejen dlouhé životnosti modelu, ale také dlouhotrvající zábavy pro zkušené piloty a modeláře.2. května 2022

Proč nakupovat u RCprofi