Recenze Traxxas TRX-4 Ford Bronco 2021 TQi 1:10 RTR

Traxxas, světoznámý americký výrobce RC modelů, v srpnu 2021 představil dlouho očekávanou novinku - expediční RC model auta Traxxas Ford Bronco 2021. Traxxas je fenomén a jeho RC auta jsou jedny z nejprodávanějších na trhu. Nově prezentovaný model má navíc oproti předchozím modelům různá vylepšení. Nicméně nebudeme předbíhat, podíváme se na všechno pěkně od začátku!
BALENÍ

RC modely značky Traxxas jsou standardně dodávány bez pohonného akumulátoru a nabíječe. Balení obsahuje kompletně sestavený model auta Ford Bronco 2021 s následujícími nainstalovanými komponenty:

Součástí je také vysílač TQi 4 kan. BlueTooth Ready, sada nářadí (imbus 1.5, 2.0, 2.5 mm, křížový klíč) a podrobný návod k použití. Ke zprovoznění modelu je potřeba také dokoupit čtyři AA alkalické baterie do vysílače.


VZHLED

RC auto Ford Bronco 2021 s novou licencovanou karoserií je vyráběn ve třech barevných provedeních – v oranžové, červené a černé barvě. Měřítko velikosti modelu je 1:10, jeho délka je 58,4 cm a hmotnost 2190 g.

Model je velmi detailně zpracovaný, je vybaven sklopnými zrcátky, stěrači, klikami na dveřích, úchyty na kapotě a rezervním kolem. V případě, že by se vám jedno z kol poškodilo, rezervní kolo se dá reálně použít.Kola modelu jsou lesklá černá, pneumatiky Canyon Trail 1.9" z extra měkké směsi S1 jsou nalepeny na replice originálních kol Wildtrack. Unašeč kol má 12 mm.

Hladké tlumení a perfektní jízdní vlastnosti zaručují čtyři olejem plněné tlumiče GTS. Těla těchto tlumičů jsou hliníková a jsou opatřena maticí pro nastavení předpětí pružin. Pro nastavení tuhosti tlumiče jsou zde umístěny speciální těsnící X-kroužky, které zároveň zajišťují maximální těsnost tlumiče kolem pístnice.

Největším překvapením ve zpracování modelu Ford Bronco 2021 je bezsponková karoserie. Jedná se o první model, který má integrované spony v každém blatníku. Tento nový systém uchycení karoserie pomocí zobáčků v podbězích kol je rychlý, snadný a vzhled karoserie neruší sponky, což také přispívá k realističnosti modelu.Vylepšené šasi TRX-4

Šasi TRX-4 je postaveno ze dvou ocelových profilů, které zajišťují dostatečnou tuhost podvozku. Tradiční umístění motoru v přední části zabezpečuje dostatečné zatížení předních kol. Akumulátor je umístěn v ose šasi, díky tomu je model přesně vyvážen a při jízdě se nenaklání.

Šasi dále disponuje portálovými nápravami s nápravovou převodovkou. Nápravová převodovka zvyšuje světlou výšku, snižuje namáhání diferenciálů, převodovky, kardanových hřídelí a dále se snižuje torzní síla – model se tedy méně naklápí.

Osvědčená platforma TRX-4 obsahuje také dvoustupňovou převodovku, uzavírací diferenciály, hliníkové tlumiče, kovové články, kovové rámové lišty atd.

Nové vylepšené šasi je opravdu promyšleno do nejmenších detailů. Jak už jsme zmínili, novinkou tohoto šasi je především bezsponkový systém uchycení karoserie. Díky integrovaným sponám je nasazení karoserie na šasi mnohem jednodušší. Kromě toho je šasi připraveno k montáži volitelného příslušenství, kterému se budeme dále věnovat.Volitelné doplňky

Traxxas nabízí širokou paletu tuningových dílů a právě možnost postupného vylepšování dělá z modelu TRX-4 nejlepší expediční model na světě.

Ford Bronco 2021 je prvním modelem s novým nárazníkem plně připraveným pro montáž navijáku. Naviják je schopný utáhnout až 4,5kg.

Dalším volitelným doplňkem je možnost montáže originálního LED osvětlení Pro Scale. Toto osvětlení obsahuje všechny funkce jako reálné auto – funkční směrovky, brzdová světla, zpátečka, různá intenzita světlometů, koncová světla. U modelu Traxxas Ford Bronco je možné nainstalovat také telemetrická čidla, díky kterým budete mít kontrolu nad provozem a laděním modelu. Pomocí aplikace Traxxas Link získáte podrobné informace o modelu v reálném čase, např.: rychlost, otáčky, teplota, napětí baterie nebo náklon modelu.

V případě montáže volitelného příslušenství model nabírá na váze. Z tohoto důvodu je poté nutné modifikovat komponenty a použít silnější servo. Silnější servo je vždy nutné zapojit přes externí napájecí zdroj BEC. Volitelné doplňky pro Traxxas naleznete v záložce „Příslušenství a náhradní díly“ u daného modelu.


VLASTNOSTI A VYBAVENÍ MODELU

Uvnitř modelu se nachází stejnosměrný motor Titan 550, který poskytuje hladký chod již od nízkých otáček. Motor je plně elektrický, 14-ti voltový a 21 otáčkový. Je umístěn v přední části modelu právě proto, aby byl model při překonávání překážek zatížen na přední nápravě. Pro lepší chlazení je v motoru integrována vrtulka vhánějící vzduch k rotoru.

O řízení elektroniky motoru se stará regulátor XL-5 HV, který podporuje pět různých jízdních režimů. Následující jízdní režimy je možné nastavit v aplikaci Traxxas Link:

  • Sport: Jízda vpřed, brzda a zpátečka.
  • Race: Jízda vpřed a brzda. Zpátečka není k dispozici.
  • Training: Jízda vpřed omezena na 50% výkon, brzda 100% a zpátečka omezena na 50%. Tento režim je vhodný pro děti.
  • Trail: Jízda vpřed, brzda, zpátečka. Ovládání v blízkosti neutrálu je velmi jemné.
  • Crawl: Jízda vpřed, brzda v neutrálu a rovnou zpátečka.


Regulátor modelu je určen pro napájení 2-článkovým, nebo 3-článkovým Li-Pol akumulátorem. Model lze rovněž napájet i 6-7-článkovými NiMH akumulátory.

Model má pohon všech čtyř kol a je vybaven dvoustupňovou převodovkou. Stačí si tedy podle potřeby zvolit, zda chcete jezdit pomalu nebo rychle. Maximální rychlost u pomalé jízdy je zhruba 6,4 km/h a u rychlé jízdy 15 km/h.

Traxxas představil u modelu Ford Bronco dva nové prvky. Jedním z nich je funkce tempomatu, která pomáhá udržet rovnoměrnou rychlost. V případě, že jedete po dlouhém rovném terénu, určitě tuto funkci oceníte, nebude tak muset neustále držet plyn na ovladači.

Druhou novou funkcí je dálkové zamykání a odemykání diferenciálů. Uzávěrky diferenciálů jsou nezávisle řízeny dvěma servy. Vysílač modelu umožňuje řídit uzávěry pomocí tří-polohového přepínače a poskytuje následující tři možné kombinace:

  • Oba diferenciály jsou otevřeny.
  • Uzavřen je pouze přední diferenciál.
  • Uzavřeny jsou oba diferenciály.

RC auto Ford Bronco je vybaveno třemi voděodolnými mikro servy 2065. Jak už jsme zmínili, dvě serva nezávisle ovládají uzávěrky předního a zadního diferenciálu. Třetí servo pak zajišťuje řazení dvoustupňové převodovky.

Řízení modelu zajišťuje digitální servo Traxxas 2075X high-torque, s momentem 9 kg.cm. Zatáčení předních kol je možné až o úhel 45°.

Nájezdový úhel modelu je až 52 stupňů, při sjezdu je to 49 stupňů. Náklony jsme pečlivě otestovali a schopnosti tohoto Traxxas auta jsou opravdu působivé.OVLÁDÁNÍ A VÝDRŽ

RC auto Traxxas Ford Bronco 2021 je ovládán čtyřkanálovým pistolovým vysílačem, který je napájen čtyřmi bateriemi AA. V zadní části ovladače se nachází tlačítko zapnutí a vypnutí. Červený kolébkový přepínač na vysílači slouží ke změně převodového stupně, díky kterému lze zvolit buď pomalou, nebo rychlou jízdu.

Dále se na ovladači nachází dvě trimovací tlačítka. Jedno slouží k seřízení kol modelu, druhým se reguluje rychlost modelu při aktivaci tempomatu pomocí tlačítka SET. V horní části vysílače je umístěno také třípolohové tlačítko, které ovládá přední a zadní diferenciály.

Vysílač je mimo jiné vybaven slotem pro umístění Bluetooth modulu, který umožňuje spojit RC model s již zmíněnou aplikací Traxxas Link. Díky tlačítku "Menu" v horní části vysílače je poté možné přepínat mezi jednotlivými jízdními režimy.Ovládání tohoto RC auta je plně proporcionální, model reaguje velmi přesně a spolehlivě na pokyny vysílače, což je výhodou právě při jízdě ve složitém terénu.

Pro napájení modelu je možné zakoupit buď 2-článkový, nebo 3-článkový akumulátor Li-Pol, případně 6-7-článkový NiMH akumulátor. Ford Bronco 2021 jsme testovali v různém terénu. Při jízdě v těžkém terénu jsme otestovali akumulátor s kapacitou 7600 mAh, který nám zajistil jízdu až 45 minut. Naopak při jízdě v lehkém terénu akumulátor s kapacitou 5000 mAh vydržel až dvě hodiny jízdy!


ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ

Schopnosti tohoto RC auta Traxxas Ford Bronco 2021 jsou opravdu působivé. Tento unikátní model s novou licencovanou karoserií předčil veškerá naše očekávání. Karoserie modelu je velmi detailně propracovaná a její bezsponkový systém uchycení nás doslova nadchl. Nejenže přispívá k realističnosti modelu, ale i rychlost a snadnost nasazení karoserie nás ohromila. Ford Bronco je také prvním modelem s novým nárazníkem plně připraveným pro montáž navijáku jako volitelného doplňku.

Velice oceňujeme také dvě nové funkce tohoto RC modelu – tempomat a dálkové zamykání/odemykání diferenciálů. Funkci tempomatu jsme si oblíbili především při delší jízdě po rovném povrchu.

Další výhodou je také možnost zvolit si režim pomalé či rychlé jízdy. Maximální rychlost při pomalé jízdě je zhruba 6,4 km/h a u rychlé jízdy 15 km/h.

Tento nový model Ford Bronco 2021 jsme pečlivě otestovali v různém terénu. Model se chová velmi stabilně a vyváženě, přilnavost pneumatik k povrchu je vynikající. Náklony modelu při nájezdu a při sjezdu jsou až neuvěřitelné.

Abychom nezapomněli, velkou výhodou značky Traxxas je především v dostupnosti volitelných doplňků, ale také náhradních dílů k modelu. Vše najdete v záložce „Příslušenství a náhradní díly“ u daného modelu.

Pevně věříme, že toto nové RC auto Traxxas Ford Bronco 2021 stejně tak jako nás nadchne i všechny milovníky RC modelů!23. února 2022

Proč nakupovat u RCprofi