Konektory používané v RC modelech

V žádném RC modelu se neobejdeme bez spojování elektronických součástek pomocí konektorů pro RC modely. Konektorů a zdířek existuje nepřeberné množství. Proto se podíváme na nejpoužívanější typy, na jejich použitelnost, konektorové redukce, velikosti a také na správné pájení, chcete-li letování.


Konektory pro RC modely

Na konektorech není dobré šetřit, i když často vypadají stejně a cena se liší. U dražší varianty stejného konektoru, je obvykle použitá větší pozlacená vrstva a tím je zajištěn přenos proudu bez větších ztrát.

Vhodné je používat konektory doplněné zadní ochranou krytkou kabelů proti nebezpečí zkratu. Všechny vyráběné konektory v plastových krabičkách, mají specifický tvar pro + a - pól, aby nemohlo při zapojení dojít ke zkratování baterie.

Typy konektorů pro RC modely

Konektory pro RC modely můžeme rozdělit na dva typy:

  • Silové konektory
  • Servokonektory

Silové konektory pro RC modely

Základní servokonektory

  • JR
  • FUT
  • Použití konektorů pro RC modely

    Jak již názvy obou skupin konektorů napovídají, použití konektorů je různé. Silové konektory využijeme tam, kde tečou velké proudy, typicky tedy na připojení baterie k regulátoru. Servokonektory pak na součástky s menším proudovým zatížením, jako jsou různé řídící části, například kabely k servu, kabely k čidlům pro telemetrii, kabely pro balancování akumulátorů.

    Použití silových konektorů pro RC modely:

    T-Dean nebo Deans

    Ploché konektory a zdířky T-Dean jsou použitelné u středně výkonných modelů. Důvodem, proč tyto konektory nepoužívat pro vysokovýkonné modely, je menší styčná plocha a náročnější letování kabelů. Tyto konektory se dají pořídit i velmi levně, ale pozor na kvalitu pozlacení i kvalitu plastové krytky, která se dost často zdeformuje při neopatrném letování. Další nevýhodou je perko, které zabezpečuje pevné spojení konektoru a zdířky. Časem se oběhá a mechanické spojení potom může být méně kvalitní. Barva plastového držáku těchto plochých konektorů je červená.


    DEANS konektor samec + samice (2 páry)

    Existuje i zmenšená varianta konektoru T-dean, takzvaný mini-T nebo mini Deans.

    Tamiya

    Konektory Tamiya jsou těmi nejzákladnějšími konektory používanými v nejlevnějších modelech. Vyrábí se ve 3 velikostech – mikro, mini a standard. Pokud máte tento konektor v modelu, doporučuji ho vyměnit alespoň za typ T-dean. Konektory pro RC modely Tamiya mají nepozlacené kulaté konektory s perkem, které se velmi rychle oběhá. Plast krabičky konektoru je velmi měkký. Kvůli použitému materiálu mají větší přechodový odpor. Aretace mezi konektorem a zdířkou je plastová a navíc nepohodlná na manipulaci. Krabička plastového držáku konektorů je bílá.

    XT 30, 60, 90 a EC 3, 5

    Tyto konektory jsou hojně využívané u výkonných modelů s vysokým proudovým zatížením. Využívají kulaté dutinky a konektory s plastovou krytkou, aby nebylo možné prohodit polaritu. Výhodou je snadné pájení kabelů. Konektory XT jsou ve 3 velikostech (XT 30 je nejmenší), proto je lze použít i do modelů malých měřítek. Plastová krytka mívá obvykle žlutou barvu. EC konektory jsou pak s krytkou modré barvy.


    XT60 konektor (1 pár)


    EC3 konektor samec + samice

    IC 3, 5

    Konektory pod označením IC používá firma Spectrum. Je to shodný konektor jako EC, ale IC konektory mají navíc mezi + a – ještě prostřední plochý konektor, který slouží pro balancování baterií Spectrum G2. Tyto baterie nemají na výstupu balanční kabel. Ten je součástí kabelového svazku a zakončený protikusem k tomuto konektoru. Barva plastové krytky u IC konektorů je oranžová.


    Spectrum konektor IC3


    Spectrum konektor IC

    G4, G5

    Čím máte v modelu výkonnější elektroniku, tím je potřeba přenášet větší proudy s co možná nejmenšími ztrátami. Proto se ty nejvýkonnější akumulátory vyrábějí bez výstupní zdířky, ale přímo s dutinkami na příslušný konektor a dutinkou na balanční kabel. Tím je zajištěná největší styčná plocha a nejmenší možnost případných ztrát. Zde se tedy využijí samostatné konektory, které najdeme obvykle jako G4 nebo G5 (4 nebo 5 mm).

    Traxxas

    Firma Traxass používá pro své modely speciální ploché konektory pod svojí vlastní značkou. Konektory jsou černé barvy s označením + a -. Stejně jako je to u konektorů IC3/IC5 má Traxxas konektor Traxxas iD, kde je balační konektor integrovaný v silovém konektoru. Konektor Traxxas iD je pouze u Lipol akumulátorů.

    Castle

    Také výrobce Castle Creations nabízí konektory a zdířky pod svojí značkou. Mají 2 velikosti – 4 a 6,5 mm. Krabička krytky kulatých pozlacených konektorů je zelené barvy.

    MR a MT

    3-pinové konektory pro zapojení, kde je nutné často odpojovat servo.

    Použití servokonektorů pro RC modely:

    RX – JR / RX – Futaba

    Dva základní konektory pro připojená kabelů do serva. Liší se pouze drobnou odlišností ve tvaru plastového výlisku. Univerzálnější je konektor pod označením RX-JR. Samotné konektory a zdířky jsou obvykle z nepozlaceného kovu, ale zde není na místě obavy z větších přechodových odporů, proto je tento materiál pro konektory dostatečný. Tento konektor lze také koupit rozložený a po naletování jednotlivých drátků ho lze jednoduše složit. Toto se obvykle používá při zkracování kabelů od serva a regulátoru.


    4603 J prodlužovací kabel 15cm FUT plochý silný, zlacené kontakty

    Letování, studené spoje

    Kvalitní sletování kabelů, zvlášť větších průřezů, je poměrně náročné, jelikož potřebujeme pracovat rychle, abychom nepoškodili jednak plastovou krabičku konektorů, v horším případě elektroniku regulátoru nebo motoru.

    Pro kvalitní pájení je nezbytné bezprostředně před nanesením pájky spájené plochy očistit a ošetřit nanesením tzv. tavidla, které z nich odstraní oxidy a připraví je na přiblížení roztaveného kovu na až atomové vzdálenosti. Pro letování se v elektrotechnice používají i trubičkové pájky (průměr cca 1 mm, navinuté) s tavidlem již připraveným uvnitř.[1]

    Při nedostatečném prohřátí pájky, spojovaných součástek a jejich materiálů nebo při příliš rychlém zchladnutí pájky na nich nedojde k vzájemnému přilnutí. Vzniklá mezera může být tak velká, že letovaný spoj sice bude mechanicky držet pohromadě, například slepený tavidlem, ale během krátkého tavení za příliš nízké teploty nedošlo k vzájemnému spojení kovů, dokonce ani k jejich dotyku, tedy ani k elektrickému kontaktu. Tím pádem nevznikl správný pevný spoj, ale pouze tzv. „studený spoj". Ten má natolik špatné mechanicko-elektrické vlastnosti, že může negativně ovlivnit funkci zařízení, dokonce i bránit jeho správnému fungování. Jde například o několik řádů vyšší přechodový odpor.[1]







    [1] Pájení | Wikipedia.org

Autoři článku: Karel Jíša, Vladimír Havlák

6. března 2023

Proč nakupovat u RCprofi